وظیفه ما شاعران این است که ائمه(ع) را همانگونه که هستند بیان کنیم

شاعری خوش فکر و انقلابی است که دغدغه شعر خوب سرودن و ستایشگری عاقلانه در مسیر اهل بیت (ع) خواب را از چشمانش گرفته و شاید همین دغدغه باعث شده که برای نمایندگی مجمع خدام خیام حسینی اراک سر خم بیاورد و این مسئولیت را عهده دار شود.

محمدرضا ناصری که خود را تمام قد در خدمت آل الله می بیند مسئول برگزاری بیستمین کنگره خانگی شعر آیینی کشور بود، به سراغش رفتیم و با او گفتگویی به ثمر رساندیم؛ با هم این گفتگو را می خوانیم.

۱٫آقای ناصری مختصری درباره روند کنگره شعر خانگی توضیح دهید.

کنگره شعر خانگی برای اولین بار در سال ۹۰ به همت آقای رحیمی از دوستان دلیجان پایه گذاری می شود و هدفش برگزاری یک جلسه روضه با محوریت شعر آیینی با موضوعاتی خاص است. اشعار دوستان بعد از ارسال، مورد داوری قرار می گیرد و بعد در روز مراسم، آثار برگزیده توسط خود عزیزان خوانده می شود.

 1. فکر می کنید برگزاری این قبیل کنگره ها چقدر اثرگذار است؟

هدف از برگزاری چنین کنگره هایی این است که مردم را با زبان شعری امروز، با شعر خوب و به روز آشنا کند و از همه مهم تر باعث برقراری ارتباط موثر بین شعرای شهرستان ها با یکدیگر شود و هم شاعرانی که گمنام اند و شعر خوب و غنی می سرایند به جامعه مداحان معرفی شوند، چون خوراک اولیه مداح شعر است، پس لازمه اش این است که شعر خوب به دستش برسد.

 1. تعداد آثار ارسالی اراک به کنگره اخیر چه تعداد بود؟

خوشبختانه امسال ۱۶۰ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه ارسال شد و ۱۴ کار متعلق به دوستان اراکی بود که ۲ نفر برگزیده شدند.

 1. به نظر شما همین شاعران می توانند به بهتر شدن هیئات مجمع خدام خیام حسینی کمک کنند؟

بله، حتما از شعرها و نظراتشان استفاده خواهد شد. متاسفانه در این شهر شعرا کم دیده شدند. تا آنجا که در جریان هستم اکثر شاعران اراک با ذاکران و مداحان سایر شهرها در مراوده اند اما در شهر خودشان غریب هستند با چنین برنامه ها و نشست ها می توان شعرا و مداحان را با هم آشنا کرد.

 1. آیا خودتان شخصا برای شناساندن شاعران و شعر خوب به مردم و جامعه مداحان قدمی برداشته اید؟

بله باید بگویم سه سالی هست که در این شهر علم شعرخوانی در هیئت ها را به تنهایی به دوش کشیده ام؛ دوستان شاعر کم تر گرد این آمده اند که در هیئت ها شعرخوانی کنند و بعضی از هیئت ها هم با این نوع قالب آشنایی دارند اما اجازه خواندن شعر به شعرا نمی دهند که این از نقاط ضعف هیئات ماست.

 1. به چه علت این قدر بر شعرخوانی در هیئات تاکید دارید؟

وقتی شاعر شعر را دکلمه می کند انگار دارد با شنونده صحبت می کند پس همه هوش و حواس مستمع متوجه شعر می شود و اینجاست که می تواند پیام اصلی را به مخاطب برساند و چون مداحی علاوه بر شعر تکیه بر صوت هم دارد اگر شخص به شعر هم گوش نکند این صوت و نوا است که بر او تاثیر می گذارد در این باره مقام معظم رهبری(مدظله العالی) می فرمایند: یک بیت شعر خوب گاهی از یک ساعت منبر تاثیرش بیشتر است؛ پس می شود که پیام را در قالب شعر خوب به مردم رساند.

 1. از نگاه شما شعر خوب چه شعری می تواند باشد؟

شعر خوب شعری است که سلیس، روان و از بطن مردم باشد و همین طور عام فهم و خواص پسند. در خدمت دین، انقلاب، شهدا و آل الله باشد که نه تنها شعر بلکه هرچه در خدمت این ها باشد موفق است.

 1. با این حال بهتر است شعرا به چه مسائلی بپردازند با توجه به اینکه گفتید باید شعر خوب از بطن جامعه باشد؟

به نظر بنده زندگی سیدالشهدا(ع) و عاشورا سراسر درس است و از شیرخواره تا سالخورده نمونه و الگو دارد که می تواند سرلوحه کار شاعر قرار گیرد و آن آموزه ها را در قالب مسائل روز منتقل کند، شاعر نباید از مسائل سیاسی غافل باشد که در صورت غفلت یک بعدش می لنگد، شاعر باید در خدمت مردم باشد و با مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آنها دست و پنجه نرم کند. شاعر باید با قلمش همه اقشار جامعه را به وحدت و همدلی دعوت کند.

 1. به نظر شما چگونه شعرا می توانند اشعارشان را غنی تر کنند؟

مهم ترین مساله مطالعه است. وقتی قرار است برای یک شخصیت شعر سروده شود باید هم شناخت ظاهری از او وجود داشته باشد و هم شناخت باطنی که اتفاقا منابع مفید و در دسترس خوبی در اختیار است و مطالعه آنها خالی از لطف نیست مثل منتهی الآمال، نفس المهموم نوشته شیخ عباس قمی، کتاب های ارزشمند علامه شهیدی، زیارت های خاص مثل زیارت امین الله که در مضمون یابی بسیار کمک کننده اند. البته گاهی هم شرکت در شب شعرها هم میتواند باعث دیده شدن شاعر شود و او رادر حال و هوای سرودن شعر خوب قرار دهد.

 1. آیا در مجمع خدام خیام حسینی تلاشی برای بهتر شدن شعر شاعران و مداحان انجام شده است؟

بله، در مجمع خدام برنامه ای یکساله ریخته شده تا مداحان و شاعران به هم نزدیک تر و اشعارشان غنی تر شود برنامه هایی مانند مقتل شناسی، کارگاه های مضمون یابی برای شعر آیینی، شناخت شعر آیینی و چند برنامه دیگر که انشاءالله عملی خواهد شد.

 1. در بعضی مواقع دیده شده که مداحان در اشعار خود اغراق بسیاری در مدح اهل بیت (ع) دارند آیا شما با این مسئله موافقید؟

اگر قرار باشد خود اغراق را درنظر بگیریم به تنهایی صنعت شعری محسوب می شود اما در مورد اهل بیت(ع) صدق نمی کند اصلا ائمه (ع) احتیاجی به اغراق ندارند آنها آنقدر بزرگ هستند که ما در بیان عظمت آنها مضمون کم نیاوریم. امیر المومنین(ع) می فرمایند: دو گروه گمراهند یک گروهی که مارا از آنچه هستیم کمتر نشان دهد و گروهی که ما را از آنچه هستیم بزرگتر جلوه دهد. وظیفه ما شاعران این است که ائمه(ع) را همانگونه که هستند بیان کنیم که مبادا سبب اختلاف افکنی شود.

 1. آیا احساس عمیق به اهل بیت (ع) باعث می شود که مضامین شعری تبدیل به غلو شوند؟

احساس و غلو مرز مشخصی دارند. درست است که شاید یک فرد امیرالمومنین(ع) را در حد پرستش بالا بیاورد اما این تماما به میزان شناخت کم او نسبت به ائمه(ع) بر میگردد، متاسفانه اگر کسی در اشعارش از غلو در ستایش اهل بیت(ع) استفاده کند ضربات سختی به جامعه اسلامی وارد می آورد و او را در معرض آسیب جدی قرار می دهد.

 1. برای اینکه از این ضربات سخت جلوگیری کرد چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید؟

فصل الخطاب ما کلام رهبر انقلاب (مدظله العالی) است که می فرمایند در حال حاضر از همه چیز مهم تر وحدت و مودت ماست که درهمه مسائل سیاسی و اجتماعی ید واحدی باشیم تا بتوانیم در مقابل ابرقدرت ها ایستادگی کنبم. ما از لحاظ اعتقادی مشکلی نداریم اما آنچه در حوزه شعری باعث ضربه زدن به یکپارچگی جامعه اسلامی می شود همین ابیات و اشعار است که از اهل بیت بزرگ نمایی های غیرعاقلانه می کنند و جدایی شیعه و سنی را فراهم می آورند. وقتی قرار است شاعری مطیع باشد و در مدح اهل بیت(ع) شعر بسراید باید تمام قد رفتار، گفتار و قلمش را در خدمت دین و آل الله قرار دهد.

 1. برای افزایش مودت و همدلی بین دوستان مجمع خدام خیام حسینی چه پیشنهادی دارید؟

در مجمع خدام هم باید مودت و همدلی بیشتر شود و همه دوستان با یک لبیک در همه زمینه ها یاری گر یکدیگر باشند، اگر این عمل در اینگونه مجموعه ها تمرین شود در قالب بزرگتر می تواند به مملکت جمهوری اسلامی برسد؛ نیاز اساسی جامعه ما در این برهه وحدت، مودت و همدلی است و یک سلاح برای مقابله با دشمنان داخلی و خارجی محسوب می شود که برای برهم زدن یکپارچگی ما دندان تیز کرده اند.

 1. در پایان اگر نکته ای هست بفرمایید.

در اینجا جا دارد از حضور گرم مردم و عزیزان هیئتی، مخصوصا جامعه روحانیت و کسانی که پا به پای بنده بودند و کمک شایانی کردند تشکر کنم.

مردم مشتاق شنیدن شعر خوب هستند تا لذت ببرند و تحسین کنند.

نظرات