گفتگوی اختصاصی مودت با دکتر نیما حسینی تهیه کننده سوگنامه نمایشی «بیرق ماندگار»

نمایش آیینی را باید مردمی کرد!

دکتر نیما حسینی خو دانش آموخته رشته دندانپزشکی و از فعالان فرهنگی شهر اراک است و اکنون مدیر بنیاد نشر معارف علوی و البته جوانی خوش ذوق و خلاق که حس عمیقی به اهل بیت(ع) و خصوصا حضرت زهرا (س) دارد به مناسبت ایام فاطمیه تهیه کنندگی نمایش آیینی -مذهبی بیرق ماندگار را برعهده گرفته تا به ائمه وخاندانش عرض ارادت کند.

به همین بهانه به سراغش رفتیم و به گفتگویی دوستانه با او نشستیم.

۱)با توجه به اینکه نام موسسه شما بنیاد نشر معارف علوی است آیا فعالیت ویژه ای در این خصوص انجام داده اید؟

بله، در۳مناسبت فاطمیه، غدیر و نیمه شعبان سعی کردیم یک سری فعالیت فرهنگی متمرکزی را برای عموم مردم شهر اراک انجام دهیم. در زمینه تئاتر از سال۹۰ تا ۹۳ با نمایش های آیینی کوچه های بنی هاشم، تا ابد ماندگار و بغضی که ماند به روی صحنه رفتیم و اکنون با کار بیرق ماندگار در خدمت مردم هستیم.

در نیمه شعبان ها هم بسته های فرهنگی تهیه می کنیم و به عیادت تک تک بیماران شهر می رویم و دقایقی با آنها درباره امام زمان (عج) صحبت می کنیم و در عید غدیرها نیز جشن های عمومی می گیریم.

۲)فکر می کنید هنر تئاتر، انتخاب مناسبی برای انتشار کار معارف اهل بیت (ع) است؟

ما احساس کردیم باتوجه به گسترش رسانه، قالب هنر، قالب تاثیرگذارتری است برای جلوگیری از هجمه ها و نفوذ فرهنگی امروز و پاسخ به سوالاتی که در قالب شبهات مطرح می شود. ما در بیرق ماندگار سعی کردیم با مخاطب همزاد پنداری کنیم و به سوالاتش پاسخ دهیم.

۳) فکر میکنید روش های جدید چقدر می تواند روی مخاطب اثر بگذارد؟

تاثیرگذاری کار، با ما نیست ما فقط وسیله ایم. تاثیرگذاری و هدایت اصلی را خداوند متعال و امام زمان(عج)انجام میدهند ولی ما تمام تلاشمان را کرده ایم که کلمه به کلمه نمایش مستند به آیات و روایات باشد تا اثر خودش را بگذارد.ما اجازه نداریم برای اهل بیت (ع)کلمه سازی کنیم برای همین پاسخ سوالات روز مخاطب را از بطن تاریخ بیرون کشیدیم.

۴)آیا به اندازه کافی منابع معتبر برای نوشتن یک نمایش نامه خوب و مستند وجود دارد؟

الحمدلله منابع خوبی داریم؛ به خصوص منابع روایی که مثل کوه محکم و متغن هستند. ولی برای نمایشنامه نوشتن زمانبر می‌باشد مثلا ما برای نوشتن یک جمله دیالوگ، صد صفحه مطالعه کردیم تا به نتیجه رسیدیم.

۵)به نظر شما با توجه به مسائل روز دنیا مثل تروریسم و داعش چگونه می توان مخاطبان تئاتر را متوجه کرد که این گونه مسائل همیشه در طول تاریخ وجود داشته ولی ارتباطی با اسلام ناب محمدی (ص) ندارد؟

اگر دقت کنیم متوجه می شویم که شبهاتی که امروز، داعش و وهابیت مطرح می کنند ریشه اش در ۱۴۰۰ سال پیش است اما آنچه درتئاترباعث می شود مخاطب این مسئله را دریابد کار هنری است یعنی نور، صدا و متن غنی در کنار حس و عقل می تواند به شبهاتی که تکفیری ها مطرح می کنند و روی آنها جولان میدهند پاسخ دهد. البته در کار امسال به این قضایا به طور صریح و مستقیم نمی پردازیم چون احساسمان بر این است که یک فکر را باید از ریشه زد یعنی ابتدا باید زیرآب ۱۴۰۰ سال پیش زده شود آن وقت ما می توانیم در قالب امروزی آن را به اجرا درآوریم.

۶) اصلا فکر می کنید کار نمایش آیینی موفقیتی کسب کرده است؟

بله، اگر هم موفق نباشد باید از یک جایی شروع کرد وقتی حضرت آقا (مدظله العالی) قالب هنر را قالب محکمی می دانند پس حتما باید روی هنر و مخصوصا نمایش کار کرد زیرا مخاطب امروزی دیگر حوصله سخنرانی های طولانی را ندارد؛ باید سعی کنیم کار مذهبی غیر هیئتی را جا بیاندازیم .

۷) به نظرتان نمایش آیینی می تواند در اراک موفق باشد؟

در اراک تئاتر حمایت نمی شود و بیشترین تمرکز روی برگزاری کنسرت است. در این چند سال اخیر تهران توانست تئاتر آیینی را از صفر به چند تالار اصلی شهر برساند پس در اراک هم می شود اگر مسئولین ورود کنند. متاسفانه تلاش و هم و غم مسئولین در اینجور کارها کم است. مسئله بعدی نبود سالن های تخصصی تئاتر، امکانات و تجهیزات مخصوص تئاتر است که برای به ثمر رسیدن این نوع کارها باید راه حلی اندیشید.

۸) حدس میزنید در چه نقطه ای به هدفی که در ذهن دارید میرسید یا بهتر بگویم قله کارهایتان کجاست؟

اولین قله می شود رضایت امام عصر(عج) که بااخلاص ایجاد می شود؛ دومین قله این است که بتوانیم نمایش آیینی را مردمی کنیم و برای مخاطب دغدغه ایجاد کنیم.

۹) چطور شد نمایش بیرق ماندگار را در ایام فاطمیه روی صحنه بردید؟

همه ما حاجتی دلریم و به اهل بیت رجوع می کنیم و روایتی داریم که خود اهل بیت(ع) هم متوسل به حضرت زهرا(س) می شدند و اینکه شاه راه ما و اهل سنت تا سردو راهی فاطمه زهرا(س) مشترک است به همین خاطر ما تمام تلاتشمان را کردیم که مصائب حضرت فاطمه (س) را نشان دهیم و اینکه ما باید ایام فاطمیه را هم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری( مدظله العالی) هم چون عاشورا زنده نگه داریم. که این رسالت بزرگ را ستاد فاطمیه استان مرکزی به دوش کشیده که جا دارد از این ستاد و جناب آقای علی عزیزی تشکر ویژه داشته باشم.

 

نظرات